Jak w praktyce sprawdzają się schody z kostki brukowej?

Nie jest łatwo podjąć decyzję jak wykończyć schody do domu, aby służyły nam przez wiele lat, ale tez pięknie się prezentowały. Czasami ta kwestia spędza sen z powiek przez wiele miesięcy. Powód? Na rynku jest tak wiele propozycji, że wybór jest naprawdę ciężki. Na pewno warto zwrócić uwagę na wytrzymałość materiału, wymagane zabiegi konserwacyjne, trwałość oraz łatwość utrzymania w czystości.

Rodzaje schodów betonowych

Wykańczając schody betonowe, można wziąć pod uwagę płytki. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jak również najtańszych. Ich atutem jest cena, ale są mniej trwałe niż inne wykończenia. Przy zastosowaniu płytek należy pamiętać, aby dla bezpieczeństwa kupować antypoślizgowe. Najdroższym materiałem jest kamień. Za to najbardziej wytrzymałym. Szczególnie polecany to bazalt, granit, marmur czy piaskowce. Drewno wygląda pięknie, jednak jego odporność na warunki zewnętrzne jest bardzo niska. Coroczna konserwacja zabiera sporo czasu i pieniędzy.

Aktualnie najlepszym pomysłem na schody betonowe jest kostka brukowa. Jest wytrzymała, odporna na zabrudzenia i estetyczna. Jej cena nie jest tak wysoka jak kamienia, a wybór faktury, kolorystyki, kształtu spełni oczekiwania każdego. Decydując się na kostkę brukową, należy odpowiednio dobrać jej grubość, która powinna oscylować między 4, a 6 cm. Istotny jest też kształt kostki, która powinna być w miarę równa. Najczęściej zaleca się prostokąt, kwadrat, cegiełkę. Nie tylko sam materiał jest ważny. Ważny jest też sposób ułożenia kostki. Wydaje się, że to dość prosta czynność, ale warto zrobić to dobrze, aby wytrzymała wszelkie obciążenia i razem z elewacją była piękną wizytówką domu. Najczęściej jest ona mocno używana, a jednocześnie nieustannie narażona na działania  różnego typu niekorzystnych warunków. Dlatego istotne jest systematyczne czyszczenie kostki.