Jak dbać o kostkę brukową?

Starannie dobraliśmy kolor i rodzaj kostki brukowej przed naszą posesją, zadbaliśmy o profesjonalny montaż i możemy cieszyć się eleganckim wystrojem naszego ogrodu. Niestety, z biegiem czasu kostka brukowa może stracić swój piękny wygląd. Jak wszystkie przedmioty na zewnątrz jest narażona przede wszystkim na działanie czynników atmosferycznych. Ulega zabrudzeniom różnego rodzaju, które mogą się utrwalać, jeśli nie są czyszczone odpowiednimi preparatami. Dlatego konieczna jest właściwa pielęgnacja kostki brukowej. 

Najczęstsze zabrudzenia

Kostka brukowa jest narażona na różnego rodzaju substancje zarówno organiczne, jak i nieorganiczne, dlatego konieczne jest użycie różnych środków odpowiednio dobranych. Najczęściej kostka zabrudzona jest przez:

Żeby ograniczyć zbieranie się brudu na kostce, powinniśmy jak najczęściej ją zamiatać. Zalegające liście, błoto i ziemia z biegiem czasu coraz trudniej usunąć. Sprzyjają one również rozwojowi mikroorganizmów.

Profesjonalne czyszczenie

Utrwalone zabrudzenia lub plamy oleiste wymagają zastosowania odpowiednich preparatów i wiedzy, jak zrobić to fachowo, by zmyć brud skutecznie i nie uszkodzić samej kostki. Jeśli nie mamy doświadczenia lub nie mamy czasu, dobrym pomysłem jest powierzenie tego specjalistom zajmującym się profesjonalnie kompleksowymi usługami brukarskimi.

Czyszczenie kostki najlepiej przeprowadzić wiosną lub jesienią. Do usuwania porostów, mchów i innych organizmów najczęściej wykorzystuje się urządzenia wysokociśnieniowe oraz specjalne środki do ich usuwania. Pozbycie się tłustych substancji z powierzchni kostki wymaga zastosowania preparatu do czyszczenia kamienia i fasad. Zazwyczaj nanoszony jest również przy pomocy urządzenia wysokociśnieniowego, dzięki któremu środek dostaje się do trudno dostępnych miejsc takich jak szczeliny, wnęki, nierówności. Po dokładnym wyczyszczeniu kostki brukowej stosuje się impregnację, która zabezpiecza przed przyszłymi zabrudzeniami. Dzięki temu zabiegowi kostka dłużej zachowa estetyczny wygląd i nie będzie wymagała tak częstego i intensywnego czyszczenia.