Czym się kierować przy wyborze ogrodzenia?

Ogrodzenie to bardzo ważny element każdego domu i ogrodu. Z jednej strony stanowi dopełnienie aranżacyjne budynku i najbliższej okolicy, z drugiej chroni przed wstępem nieproszonych gości oraz ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, zwiększając tym samym prywatność mieszkańców. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów ogrodzeń. Na jakie elementy ogrodzenia należy zwrócić szczególną uwagę, przed dokonaniem zakupu?

Materiał ogrodzenia

Ogrodzenie powinno być pod względem estetycznym dostosowane do budynku. Domy zbudowane w stylu klasycznym dobrze wyglądają z tradycyjnym ogrodzeniem. Nowoczesne budownictwo lepiej komponuje się z płotem nietypowym. Do niedawna właściciele domów decydowali się wyłącznie na ogrodzenia betonowe, które są trwałe, a jednocześnie bardzo eleganckie. Ich największą zaletą jest fakt, że znacznie zmniejszają poziom hałasu dobiegającego z ulicy. Obecnie jednak największą popularnością cieszą się ogrodzenia z siatki ocynkowanej lub powleczonej warstwą PCV. Z jednej strony są dość tanie, z drugiej odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Ciekawym rozwiązaniem są także ogrodzenia panelowe, wykonane ze zgrzewanych drutów. Ona również są trwałe i odporne na pogodę, a przy tym łatwe w montażu. Właściciele klasycznych domów mogą zdecydować się również na płot z drewna, który idealnie komponuje się z roślinnością w ogrodzie. Niestety te modele wymagają regularnej konserwacji.

Bardzo nowoczesne, a zarazem estetyczne pod kątem wizualnym są ogrodzenia z elementów betonowych. Ten typ ogrodzeń jest coraz bardziej powszechny, a wszystko dzięki pięknemu wyglądowi, szerokiej możliwości dopasowania kolorystyki oraz wysokiej trwałości. Płot z bloczków betonowych może stanowić element architektury ogrodu, a jego kolory mogą zostać dopasowane do istniejącej już kostki brukowej lub elewacji domu. Możemy dzięki nim tworzyć płoty w całości zabudowane lub wykorzystać je tylko do budowy słupków i podmurówki pod przęsła metalowe lub inne.

Ochrona terenu i wygłuszenie

Kupując ogrodzenie, należy je dostosować kolorystycznie i stylowo do aranżacji domu oraz najbliższego otoczenia. Płot powinien mieć odpowiednią wysokość – jest to ważne zwłaszcza wówczas, gdy na posesji mieszka pies. Jeśli dom usytuowany jest w pobliżu hałaśliwej ulicy, warto zainwestować w mocno zabudowane przęsła, które wyciszą zgiełk. A przy okazji ochronią przed wzrokiem przechodniów. Płot nie powinien mieć ostrych krawędzi i wystających drutów, aby nie stanowić zagrożenia.