Czym jest brukarstwo artystyczne?

Wydaje się, że nie ma nic bardziej praktycznego i przyziemnego niż brukarstwo. A jednak zajęcie to jest w stanie mieć w sobie coś ze sztuki. Wbrew pozorom pierwiastek artystyczny da się odnaleźć nawet w najbardziej prozaicznych czynnościach. Jest tak również z brukarstwem, które może przyjąć formę brukarstwa artystycznego.

Brukarstwo artystyczne jest niczym innym jak wykorzystywaniem różnorodności kostek brukowych do tego, aby układać z nich nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne kompozycje. Żeby osiągnąć dobry efekt, ważna jest zarówno jedna, jak i druga strona medalu – trzeba zadbać i o wytrzymałość, i o dekoracyjny sznyt. Ta pierwsza jest istotna z oczywistych względów. Kostka brukowa ma przede wszystkim ułatwiać przemieszczanie się po danym terenie i chronić przed koniecznością poruszania się po zabłoconych, wydeptanych ścieżkach. Estetyka jest zaś ważna o tyle, że każdy projekt, który zakłada wykorzystanie kostki brukowej, współtworzy okoliczny krajobraz. Wszystkim zaś powinno zależeć na tym, aby ten ostatni prezentował się jak najlepiej. Interes mają w tym zarówno mieszkańcy, jak i administratorzy określonych terenów.

Kostki brukowe – nie takie zwykłe, jak się wydaje

Żeby ułożyć interesujący wzór z kostek brukowych, można korzystać zarówno z tego, że obiekty te są dostępne w różnych kolorach, jak i z tego, że występują one w wielu rozmiarach i kształtach. Jednym z popularniejszych sposobów układania kostki brukowej stało się przeplatanie tych o barwie szarej z tymi o barwie czerwono-różowej. Takie rozwiązanie daje ciekawy efekt i jest bardzo często stosowane na osiedlowych chodnikach. Różnorodne kształty kostek brukowych powodują zaś, że elementy te da się bez problemu układać nie tylko na równej i prostej drodze, lecz także wokół klombów kwiatów czy na wzniesieniach. Trzeba jednak pamiętać, że estetyczny efekt związany z brukarstwem artystycznym bierze się nie tylko z właściwości samych kostek, lecz także ze sposobu wykonania danego projektu.