Jak przygotować nawierzchnię pod kostkę brukową?

Kostka brukowa jest dobrym pomysłem, jeśli szukamy trwałej i ozdobnej nawierzchni wokół naszego domu lub firmy. Duży wybór kolorów i kształtów na rynku gwarantuje, że każdy znajdzie coś w swoim stylu. Kolejnym etapem po wyborze rodzaju kostki jest odpowiednie przygotowanie nawierzchni. 

Przygotowanie miejsca

Musimy zaplanować, gdzie dokładnie ma być położona kostka brukowa. Powierzchnia ziemi musi być wyrównana. Na niej będziemy układać specjalną warstwę, która zapewni równomierne ułożenie kostki. W przyszłości jej zadaniem będzie przenoszenie obciążeń z nawierzchni na grunt oraz ochrona mrozoodporna. Dzięki starannie przygotowanej podbudowie warstwa kostki brukowej będzie ładnie wyglądać i służyć nam przez długie lata. Aby odpowiednio przygotować nawierzchnię, potrzebna jest duża wiedza i doświadczenie w doborze odpowiednich materiałów do konkretnego rodzaju gruntu. Najlepiej więc cały proces układania kostki powierzyć profesjonalnej firmie. 

Jaki materiał na podbudowę? 

Zarówno materiał, jak i grubość warstwy powinny być dobrane do funkcji, jaką będzie pełnić ścieżka. Dla zwykłych ścieżek do ruchu pieszego wystarczy warstwa 10-20 cm, jednak tam, gdzie planujemy jazdę samochodem, warstwa podbudowy powinna mieć 25-40 cm.  W obu sytuacjach materiał do tego celu użyty nie może zatrzymywać wilgoci, powinien umożliwiać odprowadzenie wody do gruntu.  W związku z tym najczęściej używa się żwiru, grysu i żużla. Czasem stosowana jest także posypka piaskowa na warstwie podbudowy, jednak różnice w grubości warstw mogą prowadzić do nierówności nawierzchni, dlatego podbudowa musi być równa. 

Duże znaczenie ma również odpowiednie układanie podbudowy warstwami około 10 cm, gdzie każdą kolejną zagęszcza się mechanicznie. Czasami stosuje się geowłókninę, na przykład, kiedy grunt ma słabą spoistość.

Niewłaściwe przygotowanie nawierzchni i podbudowy kostki brukowej może spowodować w przyszłości nierówności, a nawet zapadanie się całych fragmentów powierzchni wyłożonej kostką w miejscach, gdzie jest ona mocniej obciążona. Warto więc powierzyć to zadanie specjalistom. Zapewnią oni nie tylko trwałość, ale i estetykę wykonania.